Country Party w Piławie

Country Party w Piławie

W sobotę 11 września w malowniczo położonej nad jeziorem Pile – Piławie odbyła się druga i zarazem ostatnia „podróż kulturalna” pn. „Country Party w Piławie” w ramach projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Organizując „Romski Kwiat Paproci” w Bornem Sulinowie i „Country Party
w Piławie” w ramach projektu pn. „Podróże kulturalne, czyli integracja lokalnej społeczności poprzez organizację imprez tematycznych o charakterze edukacyjnym i integrującym” chcieliśmy Państwu pokazać ogromny potencjał drzemiący w położeniu nad jeziorem Pile naszej pięknej Gminy Borne Sulinowo, łącząc przy okazji piękne polskie tradycjez kulturą i tradycjami innych narodowości oraz integrując lokalną społeczność.

Ta niepowtarzalna impreza okraszona niezwykłymi polskimi tradycjami dożynkowymi, była również podziękowaniem złożonym rolnikom za ogromy trud i całoroczną pracę.

W ramach polskich tradycji odbyła się msza święta dziękczynna, przemarsz barwnego korowodu, obrzęd przekazania i dzielenia się chlebem, a także rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy”.

I miejsce w konkursie zajęło Sołectwo Piława, II Sołectwo Jeleń, a III Sołectwo Juchowo otrzymując nagrody pieniężne ufundowane przez Burmistrza Bornego Sulinowa
– Panią Dorotę Chrzanowską. O godz. 17:00 uczestnicy imprezy poczęstowani zostali pieczonymi prosiakami z kaszą i warzywami.

Następnie w programie królowała już muzyka country. Pełne pozytywnej energii koncerty – „Alicji Boncol z zespołem Koalicja” i zespołu „Electric Cowboyz”, zachęciły uczestników do tańca. Nasze lokalne zespoły: „Borneńskie Wrzosy” oraz „Kapela Borneńska” przygotowały również repertuar w iście kowbojskim stylu. Ważnym punktem artystycznej oprawy był występ przygotowany przez pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Bornem Sulinowie. Dostosowani ubiorem i repertuarem do charakteru imprezy podopieczni placówki wykonali dwa tańce, w tym jeden z barwnymi chustami.

Wydarzeniu towarzyszyło kowbojskie wesołe miasteczko, gdzie z bardzo wielu atrakcji mógł każdy skorzystać za darmo. Mieliście Państwo m.in. okazję wydoić krowę, ujeżdżać byka, strzelać z łuku i wiatrówek, uczyć się wspólnie tanecznych kroków do tradycyjnej amerykańskiej muzyki, a także brać udział w konkursach zręcznościowych dla publiczności.

Został rozstrzygnięty konkurs na „Najsmaczniejsze ciasto z dyni”, w którym zwyciężył dyniowy tort upieczony przez Koło Gospodyń Wiejskich w Krągach.

Dwa drugie miejsca ex aequo przypadły Pani Magdalenie Wysockiej z Polnego oraz Panu Mariuszowi Dorobie z Łubowa. III miejsce w konkursie zajął Klub Senior + z Bornego Sulinowa. Przyznać należy, że komisja miała trudne zadanie, ponieważ zgłoszono aż 9 ciast.

Oczywiście na imprezie nie mogło zabraknąć suto zastawionych swojskim jadłem i słodkościami stoisk. Można było nabyć także piękne, ludowe rękodzieło.

Country Party w Piławie” zakończyła taneczna biesiada poprowadzona przez duet Ewa Olkowska- Styś i Janusz Pawłowski. Choć pogoda płatała figle – słońce grzało na zmianę z ulewnymi opadami deszczu wydarzenie można uznać za bardzo udane.

Filmowa relacja z wydarzenia znajduje się na kanale Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowa w serwisie Youtube.

Romski Kwiat Paproci” i „Country Party w Piławie” dofinansowano z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie” kwotą łącznie w wysokości 38.461,00 zł.

 

Tekst: Paulina Undrych – Matkowska – dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie.

Foto Relacje 

Galeria nr 1 – Centrum Kultury i Rekreacji 

Galeria nr 2 Marzena Tkaczyk 

Galeria nr 3 Mirosław Olczyk 

Filmy