Centrum Kultury i Rekreacji

w Bornem Sulinowie

Dzień Kobiet

„Kobieta to szczęście”, powiedział mądry filozof Friedrich Wilhelm Nietzsche… a za nim prowadząca wczorajszy Miejski Dzień Kobiet  – pani Bożena Pilich Ostryńska.

Wczorajszy wieczór, pełen niespodzianek, refleksji, wrażeń,  a przede wszystkim spontaniczności. Wszystko to, jak zapewne państwo myślicie zafundowali organizatorzy…. Nic bardziej mylnego. Organizatorzy mieli plan, scenariusz i pewne postanowienia. Życie jednak plecie swoje figle. Ale… po kolei. Dokładnie 8 marca spotkaliśmy się w pięknie przystrojonej sali Budynku Kulturalno-Oświatowego z okazji Święta wszystkich Pań. Zaplanowane zadania zostały spełnione. Kwiaty, ciasto, szampan… O każdy element zadbano profesjonalnie od plakatu po ułożenie filiżanek. Wystąpiły zespoły:  „Spocznij”, męska część „Borneńskich Podlotków”, „ Duo Star” i jako soliści, członkowie zespołu „Spocznij”:  Eugeniusz Makaryk i Ryszard Kończak.  Całość pięknie scalona w poezję największych: Wisławy Szymborskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny, Jana Brzechwy… Niezwykłą niespodziankę sprawili nam nasi artyści, bowiem repertuar był do końca tajemnicą, a wykonane  utwory, niosły ze sobą miłość do kobiety, myśl o kobietach i codzienną zwyczajność ich życia. Różnorodność utworów od ukochanej wszystkim Hanki  Ordonówny po współczesnego nam  „Sławomira” zaskoczył chyba wszystkich. Było radośnie i nostalgicznie, także brawurowo.

Podczas imprezy pojawiły się dwie prezentacje:  „Miłosne oblicza kobiet” i „Słynne Polki”, które miały na celu pokazać, jak bardzo jesteśmy różne, jak bardzo inne i jak bardzo potrafimy iść do przodu, odnosić sukcesy. Podsumowaniem prezentacji i wszystkiego tego, co miało miejsce podczas wczorajszego wydarzenia była piosenka Bogusława Meca „Jej portret” powszechnie znana w słowach „naprawdę jaka jesteś nie wie nikt” w pięknym, nostalgicznym i interpretacyjnie wzruszającym wykonaniu pana Ryszarda Kończaka z zespołu „Spocznij”.

Głównym inicjatorem wieczoru było koło emeryckie  Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Bornem Sulinowie, a pomagali mu i wspierali we wszystkim: Centrum Kultury i Rekreacji, Miejska Biblioteka Publiczna, Klub Aktywnego Seniora AS, Budynek Kulturalno-Oświatowy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Tworzących Przyjaciół, Stacja Kultura. Wszystkim, za tę pomoc, serce i zrozumienie bardzo dziękujemy. Żywimy też nadzieję, że ta forma imprezy stanie się spotkaniem cyklicznym i zrodzi kolejne wspólne pomysły.

Tekst: Dominika Kwinta Prezes OSTP
Fotografie: Piotr Gałka CKiR